wtorek, 14 kwietnia 2020

Ale historia!

Do tej pory bodaj tylko dwa razy pisałem o książkach dla dzieci. Nie włączałem ich także do moich rocznych podsumowań, traktując lekturę jako zajęcie usługowe na rzecz mojego prywatnego dziecka… A przecież mamy już za sobą czytanie takich klasyków jak „Chatka Puchatka”, „Lew, czarownica i stara szafa”, „Lato Muminków”, „Księga dżungli” i kilka tomów o misiu Paddingtonie. Jednak do najulubieńszych naszych lektur należy cykl „Ale historia...” Grażyny Bąkiewicz.

W serii ukazało się dotąd siedem wspaniałych książek o niezwykłych przygodach uczniów pewnej klasy. Wszyscy, za pomocą specjalnych, skonstruowanych przez nauczyciela historii ławek, podróżują w czasie, by na własną rękę znaleźć odpowiedzi na pytania z historii Polski. Aleks, Gruby, Słoniu, Zośka wraz z kolegami sprawdzają kim w rzeczywistości mógł być Mieszko I, na czym polegał sukces panowania Kazimierza Wielkiego, jak wyglądały rządy Jagiełły, co przyniosła demokracja szlachecka za panowania Zygmunta Augusta, czy Stanisław August Poniatowski mógł powstrzymać rozbiory, jak udało się odzyskać niepodległość i jaki los zgotowali Polsce Hitler i Stalin.

Mimo poważnej tematyki, autorce i rysownikowi Arturowi Nowickiemu udało się stworzyć bardzo atrakcyjne dla młodego czytelnika opowieści. Przygodową fabułę dopełniają dynamiczne ilustracje i komiksy, które często w zabawny sposób tłumaczą trudne terminy, zjawiska czy historyczne fakty. Wielką zaletą serii jest też to, że przywoływane wydarzenia w żadnym razie nie są suchym, jednostronnym wykładem, ale podlegają problematyzacji, dając czytelnikom pewną dozę swobody, przestrzeń własnej interpretacji.

Niezależnie od tego, że bohaterami są tu dwunastolatki, a książki znajdziemy najczęściej na półkach oznaczonych przedziałem 9 – 12 lat, mój siedmioletni syn uwielbia je i często do nich wraca. Dla dziecka, które nie umie jeszcze dobrze samodzielnie czytać, znakomitym uzupełnieniem domowej lektury są audiobooki. Wszystkie tomy cyklu „Ale historia...” mają swoje bardzo udane adaptacje w wersji do słuchania (dostępne np. w popularnym serwisie audio teka.pl). 

Książki Grażyny Bąkiewicz, prócz ogromnej frajdy z czytania, pozwalają wprowadzić nasze pociechy w ciekawy świat historii, zachęcają do stawiania własnych pytań i pierwszych poszukiwań. Szkoda, że za moich czasów nie mieliśmy takich lektur…

A oto tytuły, jakie ukazały się w serii:

·  Mieszko, ty wikingu!
·  Kazimierzu, skąd ta forsa?
·  Jadwiga kontra Jagiełło
·  Zygmuncie, i kto tu rządzi?
·  Stasiu, co ty robisz?
·  Mamy niepodległość!
·  Ta potworna wojna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz